Staff

Azar Attura
Program Assistant
Division of Research Programs
Jinlei Augst
Senior Program Officer
Division of Education Programs
Jill Austin
Senior Program Officer
Division of Public Programs
Mindy Berry
Office of the Chairman
Office of the Chairman
Maria Biernik
Visual Information Specialist
Office of Publications
Alia Blackford
Administrative Services Clerk
Administrative Services Office
Marlo Blue
Human Resources Specialist
Office of Human Resources
Brett Bobley
Director and Chief Information Officer
Office of Digital HumanitiesOffice of Information Resource Management
Rebecca Boggs
Senior Program Officer
Division of Education Programs
Gina Bono
Executive Administrative Liaison
Office of the Chairman
Sarah Boonie
Program Analyst
Division of Education Programs
Beauty Bragg
Program Officer
Division of Research Programs
Chanis Brown
Administrative Officer
Office of Federal/State Partnership
Geoff Burrows
Senior Program Officer
Division of Research Programs
Joanna Capps
Program Specialist
Division of Education Programs
Timothy Carrigan
Grants Policy Analyst / Funding Opportunity Announcement Officer
Office of Grant Management
Victoria Clark
Humanities Administrator
Division of Preservation and Access
John Cox
Senior Program Officer
Office of Challenge Programs
Adriana Cutler
Senior Program Officer
Division of Preservation and Access
Laura Davis
Inspector General
Office of Inspector General
Coralie Deale
Administrative Officer
Division of Education Programs
Mary Downs
Senior Program Officer
Division of Preservation and Access
Renee Exton
Human Resources Specialist
Office of Human Resources
Will Fenton
Program Officer
Office of Challenge Programs
Sean Ferguson
Program Specialist
Division of Preservation and Access
Naveed Gill
IT Specialist
Office of Information Resource Management
Jessica Graves
Legal Administrative Specialist
Office of the General Counsel
Jasmine Green
Human Resources Assistant
Office of Human Resources
Jason Hammond
Systems Operations Specialist
Office of Information Resource Management
Molly Hardy
Senior Program Officer
Division of Preservation and Access
Tracie Harrison
Executive Administrative Liaison to the Assistant Chairman for Programs/Acting Chairman
Office of the Chairman
Andrea Heiss
Visual Information Specialist
Office of Publications
Charles Hester
Systems Operations Supervisor
Office of Information Resource Management
Fred Hester
Senior Support Services Specialist
Administrative Services Office
Deborah Hurtt
Senior Program Officer
Division of Education Programs
Ellen Jones
Congressional Affairs Specialist
Office of the Chairman
Suha Kudsieh
Program Officer
Division of Research Programs
Mia Lawrence
Human Resources Specialist
Office of Human Resources
Brigid Leahy
Attorney-Advisor
Office of the General Counsel
Amy Lifson
Assistant Editor
Office of Publications
Karen Little
Grants Administrator
Office of Grant Management
Peter Losin
Technology Program Officer
Office of Information Resource Management
Jacob Lusk
Program Analyst
Division of Research Programs
Renee Lyles
Human Resources Assistant
Office of Human Resources
Ning Ma
Financial Systems Administrator
Accounting Office
Mary Macklem
Senior Program Officer
Division of Research Programs
Brittney Mann
Financial Operations Specialist
Accounting Office
Mary Mead
Financial Operations Specialist
Accounting Office
Meridith Mink
Humanities Administrator
Division of Research Programs
Sara Mohr
Program Specialist
Office of Digital Humanities
Jesse Moss
Digital Communications Strategist
Office of Communications
Henry Nguyen
Chief Information Security Officer
Office of Information Resource Management
Julia Nguyen
Acting Deputy Director
Division of Education Programs
Tanya Peltz
Director
Office of Information Resource Management
Dannal Perry
Grants Management Specialist
Office of Grant Management
Ann Piesen
Grants Policy Analyst
Office of Grant Management
Samuel Roth
Attorney-Advisor
Office of the General Counsel
Marc Ruppel
Senior Program Officer
Division of Public Programs
Monique Russell
Support Services Assistant
Administrative Services Office
Erin Russell
Program Specialist
Division of Preservation and Access
Daniel Sack
Senior Program Officer
Division of Research Programs
Victoria Sams
Senior Program Officer
Division of Education Programs
Peter Scott
Grants Administrator
Office of Grant Management
Mark Silver
Senior Program Officer
Division of Research Programs
Beth Stewart
Development Section Supervisor
Office of Information Resource Management
Rana Taneja
Program Assistant
Division of Public Programs
Cathleen Tefft
Senior Program Officer
Division of Preservation and Access
Tyler Turnbull
Grants Management Specialist
Office of Grant Management
Clay Vaughan
IT Specialist
Office of Information Resource Management
Mark Voss
Humanities Administrator
Division of Education Programs
Henry Ward III
Support Services Assistant
Administrative Services Office
Paula Wasley
Senior Public Affairs Specialist
Office of Communications
Kiara Whitaker
Assistant Support Service Officer
Administrative Services Office
Adam Wolfson
Acting Chairman and Assistant Chairman for Programs
Office of the Chairman
Jean Wortman
Program Officer
Office of Federal/State Partnership
Gwen Yates
Program Analyst
Division of Research Programs
Frances Yeh
Program Analyst
Division of Public Programs